Εορτή  Αγίου Χαραλάμπους Κάλυμνο 2012

Με λαμπρότητα και πλήθους πιστών εορτάστηκε και εφέτος στην Κάλυμνο η εορτή του Αγίου Χαραλάμπους, προστάτου και εφόρου της ομωνύμου ενορίας Χώρας Καλύμνου.

Το εσπέρας της παραμονής, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Παϊσιου, τελέστηκε Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός, παρουσία του Ιερού Κλήρου της Νήσου.

Τον θείο λόγο κήρυξε ο Σεβασμιώτατος και αναφέρθηκε στο μαρτύριο «του Παππού των Ελλήνων», του  Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους του Θαυματουργού και τόνισε ότι, σήμερα ο Χριστός δεν θέλει το αίμα μας, αλλά την παρρησία μας και ομολογία μας ότι είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί και ότι πρέπει να κάμνουμε  την Ορθοδοξία Ορθοπραξία, όπως ακριβώς έπραξε υπέρ του ποιμνίου του και ο Aγιος Ιερομάρτυς Χαραλάμπης, ο Aγιος της ευσπλαχνίας, του ελέους και της αγάπης.

Οι πιστοί είχαν την ευκαιρία να προσκυνήσουν τμήμα λειψάνου του Αγίου, να γονατίσουν και να ανάψουν ένα κεράκι ευλαβείας στον «Παππού» και να ζητήσουν την προστασία του, ιδιαιτέρως κατά τις δύσκολες αυτές ημέρες που περνά η Πατρίδα μας, αλλά και ο Ελληνικός λαός.

Οι χοροί των ψαλτών έψαλαν με το Καλύμνικο Εκκλησιαστικό ύφος τα εσπέρια τροπάρια του Αγίου.

Ο Μητροπολίτης μας συνεχάρη τον Εφημέριο του Ιερού Ναού π. Μιχαήλ Μπουλαφέντη και το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο δια την μεγάλη προσπάθεια που κατέλαβαν να εξωραΐσουν τον Ναό εσωτερικά, εκτελούντες διάφορες εργασίες, ιδιαίτερα μάλιστα αυτή την οικονομικά δύσκολη εποχή.

Τον Σεβασμιώτατο, τον Ιερό Κλήρο, τους Ιεροψάλτες, και τους Επιτρόπους δεξιώθηκε στην οικία του το ζεύγος Αντωνίου και Ασημένης Φιλίτση.

Την πρωία τελέστηκε ο όρθρος και Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και χειροθέτησε σ’ αναγνώστη ο Σεβασμιώτατος τον φερέλπιδα νέο Μιχαήλ Σκυλλά του Εμμανουήλ και συνεχάρη τον νέο δια την αγάπη του προς την εκκλησία, καθώς και τους γονείς του.

Ο Μητροπολίτης στο κήρυγμα τόνισε την πίστη του Αγίου και κάλεσε το πυκνό εκκλησίασμα να επιδείξει την ζέουσα πίστη που πρέπει να έχει ο χριστιανός σήμερα, που δυστυχώς είναι εν πολλοίς χλιαρή.

Τέλος ευχαρίστησε τον Διευθυντή και τους δασκάλους του Δευτέρου Δημοτικού Σχολείου Χώρας, για την συμμετοχή τους στον εκκλησιασμό και με απλό λόγο τόνισε στους μαθητές το μαρτύριο του Αγίου.

Μετά την Θεία Λειτουργία έγινε λιτάνευση της Θαυματουργού Εικόνος του Αγίου, πέριξ του Ιερού Ναού και εψάλη, μετά την σχετική δέηση, το «τις Θεός Μέγας», και οι πιστοί προσκυνούσαν το άγιο λείψανο και την θαυματουργό εικόνα του Αγίου μετά του προσήκοντος σεβασμού.