ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ  7ΗΣ  ΜΑΡΤΙΟΥ  (1948-2012)

Η ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ

Με πατριωτικό ενθουσιασμό και θρησκευτική λαμπρότητα εορτάστηκε την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012 η 64η επέτειος της ενσωματώσεως της Δωδεκανήσου με την Μητέρα Ελλάδα.

Βάσει του προγράμματος που εκδόθηκε υπό του Δήμου Λέρου, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη,  τις Αρχές και τους φορείς του νησιού, οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν από την Δευτέρα 5 Μαρτίου, με γενικό σημαιοστολισμό των δημοσίων κτιρίων, καταστημάτων, οικιών, ναυλοχούντων πλοίων, κλπ.

Την Τρίτη 6 Μαρτίου, σε όλα τα σχολεία της Λέρου πραγματοποιήθηκαν σχετικές ομιλίες από τους εκπαιδευτικούς για την ιστορική σημασία του μεγάλου γεγονότος της Ενσωματώσεως της Δωδεκανήσου με την Μητέρα Ελλάδα.

Μετά τις ομιλίες οι μαθητές των σχολείων κατέθεσαν στεφάνια στις προτομές του Π.Ρούσσου στο Λακκί και Απ.Ευαγγέλου στον Πλάτανο.

Την Τετάρτη 7 Μαρτίου, στις 10:30΄ το πρωί, στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου, ετελέσθη επίσημος Δοξολογία υπό του Σεβ.Μητροπολίτου Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ.κ.Παϊσίου, συμπαραστατουμένου υπό του Ιερού Κλήρου της Νήσου, παρουσία εκπροσώπων πολιτικών και στρατιωτικών Αρχών, Σωμάτων Ασφαλείας, φορέων και συλλόγων, της μαθητιώσας νεολαίας με τις σημαίες των σχολείων τους, των εκπαιδευτικών και πολλών πολιτών.

Μετά το πέρας της Δοξολογίας ο Μητροπολίτης ομίλησε με πατριωτικά λόγια εξαίροντας τους αγώνες και τις θυσίες των προγόνων και ηρώων μας για να ζούμε σήμερα ελεύθεροι.

Κατόπιν όλοι μετέβησαν στην σημαιοστολισμένη πλατεία «Π.Ρούσσου», όπου ετελέσθη επιμνημόσυνος δέησις και κατάθεσις στεφάνων, ενώ τιμές απέδωσαν άγημα του 588ΤΕ και η φιλαρμονική του Δήμου Λέρου.

Η εκπαιδευτικός και υποδιευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Λακκίου, κα. Μαρία Γεωργιάδου, εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας.

Οι καλές καιρικές συνθήκες βοήθησαν ώστε πλήθος κόσμου να συρρεύσει και να παρακολουθήσει την καθιερωμένη παρέλαση, όπου τα τμήματα της μαθητιώσας νεολαίας έκαναν μία ωραιότατη παρουσία.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ 7ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗ ΛΕΡΟ: http://youtu.be/aK_HoXqwL6Q

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Και στην Κάλυμνο, στο νησί των σφουγγαράδων, αλλά και στην Αστυπάλαια, γιορτάστηκε η επέτειος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με πάνδημη συμμετοχή του λαού, με Δοξολογίες, με καταθέσεις στεφάνων στις προτομές των ηρώων και παρελάσεις της μαθητιώσας νεολαίας.

Το απόγευμα της Τετάρτης 7 Μαρτίου, στην Κάλυμνο, πραγματοποιήθηκε επετειακή εκδήλωση στο Αναγνωστήριο με ομιλητή τον σ. γυμνασιάρχη κύριο Γ. Χατζηθεοδώρου. Το θέμα του ήταν ενδιαφέρον: «Η δύσκολη περίοδος των πρώτων μηνών του 1945 στην Κάλυμνο και οι προσπάθειες της Δημοτικής Αρχής για την αντιμετώπισή της».

Την εκδήλωση πλαισίωσε χορωδία του 2ου Δημ. Σχολείου Πόθιας, με δωδεκανησιακά τραγούδια της ενσωμάτωσης, υπό τη δ/νση του μουσικού κυρίου Δημ. Κουσκούκη, μαζί με την οικογενειακή ορχήστρα του ιερέα Μιχ. Κουκουβά, στην οποία ο ίδιος έπαιξε κανονάκι και βιολί, η πρεσβυτέρα του λαούτο και τα 5 παιδιά του, ηλικίας από 8 έως 16 ετών (4 κόρες και 1 γιος), βιολί. Ήταν μια πολύ ωραία εκδήλωση.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ:   http://www.youtube.com/watch?v=Ian6QdS6lHU&feature=player_embedded#!

Επιμέλεια-Φωτογραφίες-Βίντεο:  Γεώργιος Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Εφημερίδα "ΑΡΓΩ ΤΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ"