ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Με λαμπρότητα και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια εορτάστηκε και στην Κάλυμνο το σωτήριον Πάσχα 2012.

Ο ευσεβής καλυμνιακός λαός σύσσωμος παρακολούθησε τας ιεράς ακολουθίας της Μεγάλης Εβδομάδας και της Αναστάσεως του Κυρίου με το δικό του πάντοτε καλυμνιακό ταμπεραμέντο.

Ο Μητροπολίτης μας επιστρέψας από το Φανάρι, όπου είχε μεταβή για τον Καθαγιασμό του Αγἰου Μύρου, μετέφερε Aγιον Μύρον και μετά από ειδική τελετή το επέθεσε εις τον Ιερόν Μητροπολιτικόν Ναόν Σωτήρος Χριστού, προς ευλογίαν των ιστών της Νήσου και παρηκολούθησε το υπόλοιπον του Όρθρου της Μεγάλης Πέμπτης, όπου ανέγνωσεν το δέκατο και το δωδέκατο ευαγγέλιο.

Την Μεγάλη Παρασκευή χοροστάτησε στον Εσπερινό της Αποκαθήλωσης στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Χώρας και την μεσημβρία συνοδευόμενος από τον κ. Κασσάρα , βουλευτή, μετέβη εις την Λέρον, όπου ετέλεσε την Αποκαθήλωση στην Παναγιά του Κάστρου, παρουσία του Δημάρχου, του δημοτικού συμβουλίου και πλήθους πιστών.

Το αποκορύφωμα της Μεγάλης Εβδομάδος είναι πάντοτε η περιφορά των Επιταφίων την Μεγάλη Παρασκευή. Κόσμος πολύς, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, παρηκολούθησε την περιφορά στην κεντρική παραλιακή λεωφόρο και οι μυροφόρες γυναίκες με το παραδοσιακό καλυμνιακό ύφος έψαλλαν τα εγκώμια του Σωτήρος Χριστού.

Στον προ του Αγάλματος της Ελευθερίας χώρο ο Μητροπολίτης, ο Δήμαρχος και οι Αρχές του Νησιού εχαιρέτησαν όλους τους Επιταφίους, οι οποίοι στολισμένοι με το τοπικό έθιμο, έδωσαν το χρώμα τους στην βραδιά, οι δε νεαροί με τους δυναμίτες φώτισαν τον συννεφιασμένο ουρανό.

Το Μέγα Σάββατο ο Μητροπολίτης μας λειτούργησε την πρώτη Ανάσταση στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Θεολόγου, όπου οι πιστοί με χειροκροτήματα και χτύπημα των στασιδίων υποδέχθηκαν τον Αναστάντα Κύριο.

Το εσπέρας του Μεγάλου Σαββάτου, με την άφιξη του Αγίου Φωτός στο νησί μας, το οποίο και παρέδωσε κατά την τάξιν ο Δήμαρχος στον Μητροπολίτη, άναψαν τα φώτα όλων των Εκκλησιών με το Aγιο Φως της Αναστάσεως του Κυρίου, το οποίο δέχτηκαν οι αντιπρόσωποι των Ιερών Ναών από τον Μητροπολίτη μετά από δέηση στον Μητροπολιτικό Ναό. Στο σημείο αυτό ο Μητροπολίτης ευχαρίστησε τον Δήμαρχο κ. Διακομιχάλη, τον περιφερειακό σύμβουλο κ. Σταυλά, τον Πρόεδρο των Αλιέων κ. Κατσοτούρχην , τον κ. Λιμενάρχην , τον πρόεδρο της ΑΝΕΚ, τον πλοίαρχο του BLUE STAR και το πλήρωμα, τον αιδεσιμότατο πατέρα Ηλία Μουζουράκη και τον εκπρόσωπο του Δήμου κ. Πιζάνια  πού μετέβηκαν στην Κω για την μεταφορά του Αγίου Φωτός.

Ο Μητροπολίτης κατά το έθος μετέφερε το Aγιο Φως εις τον Ιερόν Καθεδρικόν Ναόν της Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας , γενομένης μικράς τελετής , το παρέδωσε στους αντιπροσώπους των Ενοριών της Χώρας.

Στη συνέχεια εχοροστάτησε στον Κανόνα του Μεγάλου Σαββάτου και ετέλεσε την Τελετή της Αναστάσεως, παρουσία του Βουλευτού Δωδ/σου κ. Κασσάρα, του Συνταγματάρχου, του Αντισυνταγματάρχου και Αξιωματικών του 542 Συντάγματος Ευζώνων. Το εκκλησίασμα ήταν πυκνό.

Με το Χριστός Ανέστη οι νεαροί της Χώρας άναψαν πλέον τους δυναμίτες και έσεισαν τα θεμέλια της γης. Το παρήγορο είναι ότι την Θεία Λειτουργία παρηκολούθησε πάρα πολύς κόσμος, ο οποίος μετέλαβε και των Αχράντων Μυστηρίων.

Περί την ενδεκάτην πρωϊνήν ετελέσθη εις τον Ιερόν Καθεδρικόν Ναόν Παναγίας Χώρας ο Εσπερινός της Αγάπης. Ο Μητροπολίτης μας κατά το έθος ενεδύθη την αρχιερατικήν στολήν εις την αίθουσα  του πνευματικού κέντρου του Ναού, κατάμεστη από πιστούς και μάλιστα κατά το έθιμο κρατούσαν νεάνιδες και νέοι τας Εικόνας των Αγίου Προδρόμου, Αγίου Χαραλάμπους και της Παναγίας και τα παιδιά με τα εξαπτέρυγα έδιναν τον πανηγυρικό τόνο της ημέρας.

Ο πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού, Aρχων της ΜτΧΕ κ. Χατζηθεοδώρου και ο λαμπαδάριος του Ναού έψαλλαν το «Aνωθεν οι Προφήται» και οι ιερείς ενέδυον τον Αρχιερέα. Μετά την Ένδυση του Αρχιερέως ακολούθησε ο Εσπερινός στην Παναγία με την Ανάγνωση των Ευαγγελίων σε πολλές γλώσσες (το ευαγγέλιο στα ομηρικά ανέγνωσε ο Πρωτοψάλτης κ. Χατζηθεοδώρου) και έγινε η λιτάνευση των Ιερών Εικόνων στα στενά της Χώρας με την συνοδεία της Φιλαρμονικής του Δήμου Καλυμνίων, η οποία έδωσε με την σειρά της και αυτή πανηγυρικό τόνο στην τελετή.

Στον Εσπερινό της Αγάπης παρέστη ο Δήμαρχος, ο δημοτικός σύμβουλος κ.  Γιάννης Κατσοτούρχης, πρόεδρος επιτροπής παιδείας Δήμου Καλυμνιών και ο πολιτευτής Κασσάρας Γεώργιος , ο οποίος και ανέγνωσε το Ιερό Ευαγγέλιο στην Ιταλική.

Το εσπέρας ο Μητροπολίτης μας ετέλεσε τον Εσπερινό στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Αναστάσεως του Κυρίου κατά την αυτή τάξη (ο δεξιός χορός έψαλλε το Ευαγγέλιον στην ομηρική διάλεκτο υπό την διεύθυνση του κ. Στάθη Τσαγκάρη) , ευλόγησε και μοίρασε τα αυγά στους πιστούς.

Μετά τον Εσπερινό ο Μητροπολίτης μας επισκέφτηκε το Νοσοκομείο και αντήλλαξε ευχές με τους ασθενείς και τους συνοδούς τους και με το Ιατρικό και Νοσηλευτικό προσωπικό και μοίρασε τα αυγά.

Επίσης επισκέφθη, τας εσπερινάς ώρας το Αστυνομικό Τμήμα Καλύμνου και αντήλλαξε με τον Διοικητή και το προσωπικό τον εόρτιο χαιρετισμό «Χριστός Ανέστη».

Τέλος ο Μητροπολίτης μας παρηκολούθησε τους παραδοσιακούς χορούς του Λυκείου Ελληνίδων , πού τα παιδιά με τον καλυμνιακό παλμό χόρεψαν ,εις την πλατεία, υπό τον κρότον τον δυνατόν δυναμιτών και υπό την λάμψη των βεγγαλικών.