Θ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Την Τρίτη 15 Μαΐου 2012, στον Ι.Ναό Σωτήρος Χριστού, ο Μητροπολίτης μας κ.Παισιος, συμπαραστατούμενος υπό των ιερέων π.Νικοδήμου Φωκά, π.Σωφρονίου Χατζηλάρη, π.Σεργίου Γουρλά και π.Δαμασκηνού Παλαπουγιούκ, ετέλεσε Θεία Λειτουργία υπέρ θείας φωτίσεως, ευοδώσεως και επιτυχίας των υποψηφίων των πανελληνίων εξετάσεων αποφοίτων ακαδημαϊκών μαθητών του Γενικού Λυκείου και ΕΠΑΛ της Νήσου Λέρου.

Στην Θεία Λειτουργία παρέστη ο αντιδήμαρχος Λέρου κ.Ιωάννης Κωνσταντινίδης, οι μαθητές της τρίτης τάξης των Λυκείων, οι καθηγητές τους, γονείς, και πολλοί πιστοί.

Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Μητροπολίτης μίλησε στα παιδιά με πατρικούς λόγους, και τα παρότρυνε να διαβάσουν ώστε η επιτυχία τους να είναι επιτυχία όλης της κοινωνίας της Λέρου.

Αναφέρθηκε επίσης στην σημερινή κρίση που μαστίζει την κοινωνία και την χώρα γενικότερα, λέγοντας ότι κατά βάθος είναι κρίση αξιών, διότι ο άνθρωπος απομακρύνθηκε από τον Θεό και ετόνισε ότι η αγάπη του Θεού, η οποία πηγάζει από το Aγιο Ποτήριο, το οποίο και προβάλλεται κατά την ευλογημένη αυτή Θ.Λειτουργία ενώπιόν σας, είναι αγάπη αληθινή και ουδεμία σχέση έχει με την ψεύτικη αγάπη, την κοσμική, και κατέληξε ως εξής:  "αγαπητοί μου νέοι και νέες, απόφοιτοι των εκπαιδευτηρίων μας, προσέξτε την ζωή σας, να είναι ζωή καθαρή, αγνή, μακρυά από κάθε κακό και αμαρτία".

Ας είναι η ζωή σας λοιπόν καθαρή για να μπορέσετε να φέρετε εις πέρας τους υψηλούς οραματισμούς σας, τις προσδοκίες των γονέων σας, των διδασκάλων σας και της κοινωνίας της Λέρου, η οποία πολλά προσδοκά από εσάς, σε αυτή την δύσκολη εποχή που διανύουμε.

Πολλοί ήσαν οι μαθητές και μαθήτριες που μετάλαβαν των Αχράντων Μυστηρίων, και τούτο δεικνύει τον σεβασμό των νέων στην Εκκλησία και προτίστως στην δύναμη του Αγίου Ποτηρίου.

Τέλος τους προσεφέρθη συμβολικό δώρο για καλή επιτυχία.

Στη συνέχεια, στο ενοριακό κέντρο "Η Κιβωτός", ο Μητροπολίτης, ο προϊστάμενος του Ι.Ναού και το Εκκλ.Συμβούλιο, προς τιμήν των τελειοφοίτων μαθητών, παρέθεσαν μικρή δεξίωση.

Οι καθηγητές, οι γονείς και τα παιδιά ευχαρίστησαν τον Μητροπολίτη, τους Ιερείς μας καί το Εκκλ.Συμβούλιο για την πρωτοβουλία και την φιλοξενία.

Ευχή υπέρ των μαθητών των υποκειμένων εις εξετάσεις

Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ και Λόγε του θεού του ζώντος,

η σοφία του ανάρχου Πατρός, η πηγή και ο χορηγός της γνώσεως,

ο πανσόφως δημιουργήσας τα όντα και τον άνθρωπον,

ο τους αγραμμάτους αλιείς σοφίσας και αυτούς μαθητάς Σου

και αποστόλους και κήρυκας του ευαγγελίου Σου εν τη οικουμένη αναδείξας,

ο δους τοις μάρτυσι και τοις αγίοις Σου λόγον αγαθόν εν ανοίξει του στόματος αυτών,

ο ειδώς έκαστον εκ κοιλίας της μητρός αυτού,

ο κατευθύνων ορθώς προς το συμφέρον εκάστου την διάνοιαν των ανθρώπων,

ο Κύριος και Θεός ημών, έπιδε ιλέω Σου όμματι επί την χορείαν των μαθητών

των προσιόντων εις την κατ’ έτος εξέτασιν των μαθημάτων αυτών

και προσδοκώντων την προαγωγήν αυτών

και την είσοδον εν ταις κρείττοσι σχολαίς και ενίσχυσον αυτούς.

Απέλασον απ’ αυτών πάσαν κακόνοιαν, αγνωσίαν, ραθυμίαν τε και απόγνωσιν.

Φώτισον αυτών τον νουν εις το ειδέναι έκαστος την ορθότητα των σκέψεων και των γραφομένων αυτούς εν ταις εξετάσεσιν.

Ανάδειξον, Κύριε, πάντας τους υποψηφίους δια τας ανωτέρας και ανωτάτας Σχολάς αξίους του θελήματός Σου και εργάτας των εντολών Σου.

Ότι συ ει των νέων ο πιστός φίλος και ο αδελφός πάντων των ανθρώπων και ελπιζόντων επί το έλεός Σου και σοι την δόξαν αναπέμπομεν συν των ανάρχω σου Πατρί και τω Παναγίω και ζοωποιώ Σου Πνεύματι νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Επιμέλεια-Φωτογραφίες:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως