Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑΝ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟΥ

Με κατάνυξη ετελέσθη η πρώτη ακολουθία της παρακλήσεως, μετ’ αρτοκλασίας, το εσπέρας της Τετάρτης 1η Αυγούστου, εις τον ιστορικό Ι.Ναό της Παναγίας του Κάστρου Λέρου, υπό του Μητροπολίτου μας κ.κ.Παϊσίου, συμπαραστατουμένου υπό των Ιερέων π.Νικ.Φωκά Αρχ.Επιτρόπου Λέρου, αρχιμ.Στεφάνου Κατέ ιεροκήρυκος της Ι.Μητροπόλεως, π.Σωφρονίου Χατζηλάρη, π.Εμμ.Οθίτη, και π.Σάββα Μουζουράκη.

Στην ιερά παράκληση έψαλλαν με το Λέρικο βυζαντινό ύφος οι ιεροψάλται κ.κ. Ευάγγελος και Όθωνας Χατζηλάρης, ο πρωτ.Μιχαήλ Χατζηδάκης, κ.ἄ.

Κατάμεστος ο Ναός, γέμισε από ευσεβείς πιστούς που προσήλθαν να τιμήσουν την Παναγία μας και να ανάψουν το κεράκι τους.

Ο Μητροπολίτης ομίλησε καταλλήλως, ενώ μετά το πέρας της παρακλήσεως εμοίρασε τον άρτο στους πιστούς και εκ μέρους της επιτροπής κρύο καρπούζι.

Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΟΥΡΛΟΜΑΤΑ

Στην ιστορικό εκκλησάκι της Παναγίας Γουρλομάτας, στον Δρυμώνα, με κατάνυξη και ευλάβεια οι κάτοικοι της ενορίας της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, αλλά και πιστοί από διάφορα μέρη του νησιού μας, προσευχήθηκαν στην πρώτη ακολουθία του Μικρού Παρακλητικού κανόνα προς την Παναγία, προσφέροντας στη Χάρη Της τα λουλούδια της ευγνωμοσύνης τους αλλά και εναποθέτοντας τις ελπίδες τους στο θαυματουργό εικόνισμα της που εδώ και 8 αιώνες σκεπάζει με τη χάρη Της το τόπο μας.

Οι πιστοί αφού όλοι μαζί έψαλλαν τον Κανόνα και το "Απόστολοι εκ περάτων" άκουσαν μέ προσοχή τα λίγα λόγια για το πώς εγράφη το ποίημα από τον εφημέριο της ενορίας π.Δαμασκηνό, έδωσαν μυστικά την υπόσχεση πως θα τιμούν και θα στηρίζουν τις ελπίδες τους στην Ελπίδα όλου του κόσμου.