ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ ΣΩΤΗΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥ

ΣΤΗΝ  ΚΑΛΥΜΝΟ

Περίλαμπρη ήταν η πανήγυρη του  μητροπολιτικού ναού, της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού, 5 & 6 Αυγούστου, στην Κάλυμνο.

Ο εφημέριος και το εκκλησιαστικό συμβούλιο διοργάνωσαν σειρά εκδηλώσεων, στο χώρο του ναού, με ιερές ακολουθίες και έκθεση ζωγραφικής.

Στο τελετουργικό μέρος της πανήγυρης, χοροστάτησε ο μητροπολίτης κ. Παΐσιος στον εσπερινό και το πρωί στη Θεία Λειτουργία, περιστοιχιζόμενος από ακολουθία ιερέων.

Στους χορούς των ιεροψαλτών έψαλλαν, στο δεξιό στασίδι, ο πρωτοψάλτης του ναού Σακελλάρης Ν. Τρικοίλης με τον αδελφό του Γιάννη και τον Π. Κουλιανό, και στο αριστερό στασίδι ο πρωτοψάλτης του Αγ. Στεφάνου Νικ. Βεζυρόπουλος με τον αριστερό ψάλτη του Χριστού Κ. Βογιατζή. Στο ιεροψαλτικό της μέρος η πανήγυρη ήταν από τις ωραιότερες στην ιστορία του ναού τα τελευταία… 42 και πλέον χρόνια (της θητείας του πρωτοψάλτη στο ναό αυτό), καθώς ο δεξιός και αριστερός χορός είχαν ενότητα βυζαντινού ύφους και τρόπου απόδοσης των ύμνων, προσδίδοντας στον πανηγυρικό εσπερινό τον τόνο και το μουσικό χρώμα που πρέπει.

Η προσέλευση του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη, ενώ πρωτοφανές ήταν το πλήθος του εκκλησιάσματος, μέσα στο ναό, αλλά και στην αυλή του ναού (με καρέκλες και μεγάφωνα).

Μετά τον εσπερινό ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας της Μεταμορφώσεως στο κεντρικό κομμάτι της παραλιακής λεωφόρου, με επικεφαλής το μητροπολίτη.

Προπορεύονταν η δημοτική φιλαρμονική, τα εξαπτέρυγα και παιδιά που έφεραν στα χέρια τους εικόνες, ακολουθούσε το κεντρικό τμήμα της ιερής πομπής με το δεσπότη και τους ιερείς, και έπονταν στρατιωτικό άγημα σε δύο στοίχους, οι τοπικές αρχές και ο κόσμος.

Την επομένη το πρωί, μετά τη Θ. Λειτουργία, το εκκλησιαστικό συμβούλιο παρέθεσε δεξίωση, στην αίθουσα τελετών του ναού, με πλούσια και εκλεκτά εδέσματα.

ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Και στην Λέρο εόρτασε η ομώνυμη Ενορία της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού στον Πλάτανο, ενορία στην οποία εφημέριος είναι ο Αρχιερατικός Επίτροπος Λέρου πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου π.Νικόδημος Φωκάς.

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια, στην σημαιοστολισμένη και ντυμένη πανηγυρικά Εκκλησία του Σωτήρος Χριστού, σύμφωνα με το επίσημο πρόγραμμα εορτασμού του Ιερού Ναού, την παραμονή, Κυριακή 5 Αυγούστου, το πρωί ετελέσθη Όρθρος, Θεία Λειτουργία καί κτιτορικό μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των κτιτόρων, ιερέων, ιεροψαλτών, επιτρόπων, ευεργετών, δωρητών και αφιερωτών του Ιερού Ναού.

Στις 7 το απόγευμα ετελέσθη μέγας πανηγυρικός Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας, με την συμμετοχή του ιερού κλήρου της Λέρου και στις 9 το βράδι, μετά το πέρας του εσπερινού, ο Παρακλητικός Κανών και η ευλόγησις της απαρχής της  σταφυλής.

Την Δευτέρα 6 Αυγούστου, το πρωί, ετελέσθη ο όρθρος και η πανηγυρική Θεία Λειτουργία μετ’ αρτοκλασίας, στις 7 το απόγευμα ο εσπερινός μεθέορτος και η Ακολουθία των Χαιρετισμών εις την Θείαν Μεταμόρφωσιν του Κυρίου και Θεού και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού.

Τον θείο λόγο, τόσο κατά τον Εσπερινό, όσο και κατά την Θεία Λειτουργία, εκήρυξε ο ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως αρχιμ. Στέφανος Κατές.

Τέλος, την Τρίτη 7 Αυγούστου, το πρωί, ετελέσθη Μέγας Παρακλητικός Κανών στην Υπεραγία Θεοτόκον και στις 8 το βράδι η Ακολουθία Μυστηρίου Ιερού Ευχελαίου.

Επίσης ο εορτασμός της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού ετελέσθη και σε πολλά παρεκκλήσια της Ι.Μητροπόλεως όπου εόρτασαν πανηγυρικά.

Κείμενο-Φωτογραφίες:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως, Εφημερίδα «Αργώ της Καλύμνου και Νικόλαος Σμαλιός, φωτογράφος, Κάλυμνος