ΤΟ ΝΕΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ  2013 ΤΗΣ  ΙΕΡΑΣ  ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ

Με τις ευλογίες της Α.Θ.Π. του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου, και τις ευχές του Μητροπολίτου μας κ.Παϊσίου, η Ιερά Μητρόπολις Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας, κυκλοφόρησε το κατά το έθος νέο ημερολόγιο τσέπης του 2013.

Το ημερολόγιο για το έτος 2013 είναι αφιερωμένο στους Μεγάλους Ευεργέτες και Δωρητές της νήσου Αστυπαλαίας:  Γεώργιο Οἰκονόμου, ιερέα Νάρκισσο Μορφινό, Πέτρο Παλατιανό, Γεώργιο Μαρίνο, και Αρχιμανδρίτη Σεραφείμ Στελίδη.

Το πολυσήμαντο έργο των αειμνήστων αυτών Ευεργετών και Δωρητών καταγράφεται στο ημερολόγιο, μέσα από διάφορες φωτογραφίες από το αρχείο της Ι.Μητροπόλεως, ενώ αποσπάσματα των λόγων του Ι.Χρυσοστόμου κοσμούν τις σελίδες του ημερολογίου.

Ο Μητροπολίτης μας κ.Παισιος στο μήνυμα του νέου ημερολογίου τονίζει τα εξής:

«Ἀγαπητοί μου ἀδελφοί,

Τὸ σωτήριον ἔτος 2012 ἀνεπιστρεπτὶ εἰσῆλθεν εἰς τὸν καιάδαν τῆς αἰωνιότητος καὶ Νέον Ἔτος σωτήριον ἀνατέλλει τῆς χρηστότητος τοῦ Κυρίου τὸ 2013.

Εἰς αὐτὸ τὸ νέον ἔτος εἶναι φυσικὸ νὰ ἔχουμε ἐστραμμένα τὰ βλέμματά μας πάντες καὶ νὰ δεόμεθα ἐκ βάθους καρδίας εἰς τὸν Σαρκωθέντα καὶ Περιτμηθέντα Λόγον τοῦ Θεοῦ, ὅπως εἴη αὐτὸ παρ’ Αὐτοῦ, εὐλογημένον, εὔφορον, παντὸς καταθυμίου καὶ καρποφόρον εἰς πνευματικὰ καὶ ὑλικὰ ἀγαθὰ πρὸς ὠφέλειαν ἑνὸς ἑκάστου ἐξ’ ἡμῶν, τὰς δυσκόλους αὐτὰς ἡμέρας ποὺ διάγουμε ὡς Χριστιανοὶ καὶ ὡς Ἔθνος.

Ἡ Ἱερὰ Μητρόπολις Λέρου Καλύμνου καὶ Ἀστυπαλαίας εὐγνωμονοῦσα, τιμῆς ἕνεκεν, ἀφιερώνει τὸἩμερολόγιον τοῦ σωτηρίου ἔτους 2013, εἰς τοὺς Μεγάλους Εὐεργέτας καὶ Δωρητάς, τοὺς ἕλκοντας τὴν καταγωγὴν ἐκ τῆς νήσου Ἀστυπαλαίας, οἱ ὁποῖοι διακριθέντες ἐν Εὐρώπῃ καὶ Ἀμερικῇ, ὡς γράφει ὁ Σεπτὸς ἡμῶν Δεσπότης καὶΑὐθέντηςΟἰκουμενικὸςΠατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαῖος: «δὲν παρέλειψαν νὰ ἀποδώσουν εὐγνωμόνως τὰ τροφεῖα εἰς τὴν γεννήσασαν αὐτοὺς Νῆσον…».

Εὐχέτης πάντων ὑμῶν

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ