Η ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗ ΠΙΤΤΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Την Παρασκευή 4-1-2013 στην Αίθουσα του Θρόνου, στην Ιερά Μητρόπολη Καλύμνου, ο Μητροπολίτης μας παρουσία του Ιερού Κλήρου της Νήσου, ευλόγησε και έκοψε την βασιλειόπιττα, προηγηθείσης τελετής και ευχήθηκε στον Ιερό Κλήρο ευλογημένο, υγιεινό και σωτήριο το έτος 2013, ενώ τόνισε την παρουσία του Ιερού Κλήρου στις δύσκολες ημέρες πού περνάμε σαν λαός.

Με τις ελπίδες για ένα ευλογημένο έτος, η σκέψις Επισκόπου και Ιερέων εστράφησαν προς τους απανταχού Καλυμνίους, αποδήμους αδελφούς μας και τους ναυτιλομένους.

Εις πάντας δε ευχήθησαν καλή και ευλογημένη χρονιά.

Στην συνέχεια, εψάλλη η φήμη της Α.Θ.Π. του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ Βαρθολομαίου. Το φλουρί το βρήκε ο π. Ιάκωβος Συριώτης.

Τέλος, ο Μητροπολίτης μας ευχαρίστησε τα ΜΜΕ, τα τοπικά κανάλια, ΑΙΓΑΙΟ και ΤV12 και τον ηλεκτρονικό Τύπο, πού προάγουν το έργο της τοπικής Εκκλησίας εν παντί και πάντοτε.

Ο Μητροπολίτης μας, επίσης σήμερον 4-1-2013, παρακολούθησε τις Μεγάλες Ώρες των Θεοφανείων στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Καλύμνου.