ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Και στην Κάλυμνο εορτάστηκε λαμπρώς η μνήμη των αγίων μεγάλων Ιεραρχών και Οικουμενικών Διδασκάλων, Αθανασίου και Κυρίλλου, Πατριαρχών Αλεξανδρείας.

Στον περιώνυμο Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Καλύμνου, ετελέσθη αφ’ εσπέρας Αρχιερατικός Μέγας Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτη μας κ. Παισίου.

Κατά την κυριώνυμον ημέραν, ο μητροπολίτης μας ιερούργησε στον ίδιο Ναό, όπου και κήρυξε τον Θείο Λόγο, αναφερθείς στην θεολογική και ηγετική φυσιογνωμία των Μεγάλων αυτών Πατέρων και δη του Αθανασίου του μεγάλου και στύλου της Ορθοδοξίας.

Συγκινητική ήταν η παρουσία των Μαθητών του Μανιαείου Δημοτικού Σχολείου, κατά την Θεία Λειτουργία. Τα παιδιά παρηκολούθησαν την Θεία λειτουργία, συνοδευόμενα από τους διδασκάλους τους και προσήλθαν με τάξη και επιμέλεια στην Θεία Κοινωνία.

Τέλος, ο Εφημέριος και το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο του Ιερού Ναού δεξιώθηκαν τον Μητροπολίτη, τους Ιερείς και το ευσεβές εκκλησίασμα, τόσο αφ’ εσπέρας, όσο και μετά την Θεία Λειτουργία, προσφέροντας καφέ και ποικίλα γλυκίσματα.