Ο ΙΕΡΟΚΗΡΥΚΑΣ ΑΡΧΙΜ. ΔΑΝΙΗΛ ΑΕΡΑΚΗΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΜΝΟ

Με τις ευλογίες του Μητροπολίτου μας κ.κ. Παϊσίου, στη Λέρο και Κάλυμνο θα παρευρεθεί αυτές τις ημέρες ο ιεροκήρυκας αρχιμ. Δανιήλ Αεράκης, και θα κηρύξει τον θείο λόγο με επίκαιρες ομιλίες.

Στα πλαίσια αυτών των ομιλιών, σήμερα στις 12 έλαβε χώρα σύναξη κληρικών στη Λέρο, και συζητήθηκαν σύγχρονοι προβληματισμοί.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Πέμπτη 11.4.2013, στις 5 το απόγευμα, στον Ι.Ναό Αγίου Φανουρίου Ξηροκάμπου, ομιλία με θέμα: «Λίγοι ή πολλοί θα σωθούν;»

Παρασκευή 12.4.2013, στην Προηγιασμένη, στον Ι.Ναό Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου.

Παρασκευή 12.4.2013, το απόγευμα στους Δ΄ Χαιρετισμούς , στον Ι.Ναό Αγίου Νικολάου στο Λακκί.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ π.ΔΑΝΙΗΛ στον Ι.Ναό Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου:  http://youtu.be/FQu27DRbuOE

ΣΤΗΝ  ΚΑΛΥΜΝΟ:

Σάββατο 13 Απριλίου, στον Εσπερινό, στον Ι.Ν.Αγ.Βασιλείου Χώρας, με θέμα: «Aτομα ή Πρόσωπα Θεού;»

Κυριακή 14 Απριλίου, στη Θ.Λειτουργία, στον Ι.Ν.Αγ.Ιωάννου Θεολόγου.

Κυριακή 14 Απριλίου, στον Εσπερινό, στον Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου Αργινώντα, με θέμα: «Θέλει ψάξιμο η υπόθεσις».

Δευτέρα 15 Απριλίου, το πρωί (9-12:30΄) εξομολόγησις, στον Ι.Ν.Αγ.Ιωάννου Θεολόγου.

Δευτέρα 15 Απριλίου, στο Μ.Απόδειπνο, στον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας με θέμα: «Λίγοι ή πολλοί οι σωζόμενοι;».

Τρίτη 16 Απριλίου, συζήτησις στην ιερατική σύναξη στα νέα γραφεία της Ι.Μητροπόλεως, με θέμα:  «Γιατί είμαστε μαζί Του; Θυσία ή εξουσία;».