«ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ»

EΝΑ ΠΑΛΑΙΟ ΕΘΙΜΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΑΝΑΒΙΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Στη Λέρο, κάθε Τετάρτη, παραμονή του Μεγάλου Κανόνος, νωρίς το απόγευμα, συνεχίζεται μέχρι και σήμερα ένα πολύ παλαιό έθιμο, «τα κλήματα».

Έτσι και φέτος, στις Ενορίες του Σωτήρος Χριστού στον Πλάτανο και της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου στο Δρυμώνα, την Τετάρτη 17 Απριλίου 2013, σύμφωνα με το έθιμο, κτύπησε η καμπάνα της Εκκλησίας, μαζεύτηκαν τα παιδιά των Κατηχητικών, νέοι και νέες, αλλά και ενορίτες κάθε ηλικίας, πήραν τις ελληνικές και βυζαντινές σημαίες και τις ποδιές των Εικόνων σε κοντάρια και ξεκίνησαν με πομπή για την εξοχή.

"ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ", Ενορία Σωτήρος Χριστού Λέρου

Εκεί μάζεψαν τις βέργες από τα κλήματα που κλαδεύτηκαν, τις έκαναν δεμάτια, φόρτωσαν υποζύγια και τις πλάτες τους και ψάλλοντας επέστρεψαν στις Εκκλησίες τους:

«Της Παναγιάς τα κλήματα, και του Χριστού τα ξύλα και της Αγιάς Παρασκευής τα κόκκινα καντήλια. Ντήλια – ντήλια τα κόκκινα καντήλια».

Οι καμπάνες ήχησαν χαρμόσυνα και όλοι ευχήθηκαν το «Καλό Πάσχα».

"ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ", Ενορία Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Λέρου

Στις Εκκλησίες, αποθέτουν τις βέργες σε ειδικό χώρο, όπου όταν ξεραθούν θα φτιαχτεί πρόχειρο καμίνι και τα κλήματα θα γίνουν καρβουνάκια για το θυμιατό της Εκκλησίας.

Στη συνέχεια αρχίζει η Ακολουθία του Μεγάλου Κανόνος, το υπέροχο αυτό ποίημα του Αγίου Ανδρέου, Επισκόπου Κρήτης.

"ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑ", Ενορία Σωτήρος Χριστού Λέρου

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΙΜΟ (ΑΡΧΕΙΟ ΑΡΤΕΜΙΣ FM ΕΤΟΥς 2011):   http://youtu.be/veobfKCx-U8

Επιμέλεια: Γεώργιος Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς της Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες: π.Δαμασκηνός - Ν.Νταλόγλου