ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΧΩΡΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Με κατάνυξη και ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και εφέτος η εορτή της Συνάξεως του Τιμίου Προδρόμου, στην ομώνυμη ενορία Χώρας Καλύμνου. ΑφΆ εσπέρας τελέστηκε ο Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός μετΆ Αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβ. Ποιμενάρχου μας κ. Παϊσίου, με την συνοδεία πολλών Ιερέων της Νήσου. Οι καλλίφωνοι χοροί των ψαλτών έδωσαν τον λαμπρό πανηγυρικό τόνο με τον θαυμάσιο καλυμνιακό τρόπο απόδοσης των ύμνων, ενώ στο πέρας του Εσπερινού, ο Μητροπολίτης μας εξήρε την σεβασμία μορφή του Τιμίου Προδρόμου, του οποίου η προφητική φωνή είναι λίαν επίκαιρη στις ημέρες κρίσεως πού διανύουμε και μετέφερε στο εκκλησίασμα τις συγκινητικές εντυπώσεις που αποκόμισε από την επίσκεψη του εξοχωτάτου Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κ. Παπούλια, δίνοντας το μήνυμα της εθνικής ενότητας.

Η προσέλευση του κόσμου ήταν εντυπωσιακά μεγάλη, ενώ στο τέλος διενεμήθηκαν περί τις δύο χιλιάδες τηγανίτες και πλέον, προϊόν της ακάματης φροντίδας και αγάπης των ευλαβών ενοριτριών. Την δε κυριώνυμον ημέραν ο Μητροπολίτης μας ελειτούργησε , συμπαραστατούμενος από των Ιερέων αιδ. πατρός Αντωνίου Μακρυλλού, Εφημερίου του Ι.Ναού, εις τον οποίον ευχήθηκε επί έτη όσα πλείστα διακονεί το Aγιον Θυσιαστήριον επί τη συμπληρώσει 29 ετών από την εις κληρικόν χειροτονίαν του και π. Μιχαήλ Μπουλαφέντη, Εφημερίου του εν Χώρα Ιερού Ναού Ταξιάρχου Μιχαήλ, καθώς και με τον Ιεροδιάκονο π. Νικόλαο Κλήμη. Έπειτα ομίλησε σχετικώς με την ημέρα και παρέστη στην δεξίωση πού παρατέθηκε μετά την Θεία Λειτουργία.

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΠΙΤΤΑΣ  ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, ΣΟΛΩΝΕΙΟΥ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΛΥΜΝΟΥ, ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΑΣ)

Την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014 ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ.Παΐσιος ελειτούργησε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καλύμνου, μετά των Εφημερίων π. Γερβασίου Πέτρου, π. Κων/νου Σμαλιού και του Ιεροδιακόνου π. Νικολάου Κλήμη, όπου και εκήρυξε τον Θείον Λόγο.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας η Εκκλησιαστική Επιτροπή, εις το προαύλιο του Ναού, σε μια ηλιόλουστη ημέρα, παρέθεσε την βασιλόπιττα και ο Μητροπολίτης μας την ευλόγησε και την έκοψε κατΆ έθος, καθώς και την βασιλόπιττα του Λιμενικού Σώματος Καλύμνου, το οποίο γειτνιάζει με τον Ιερό Ναό, ευχόμενος εις πάντας αίσιον και καρποφόρον πνευματικών έργων το νέον έτος 2014, εις δε τον Λιμενάρχην και τους Αξιωματικούς του Λ.Σ. να τελούν έργο αγάπης και συμπαράστασης, εις δε τους ναυτικούς μας ούριους ανέμους.

Έπειτα τα παιδιά του Κατηχητικού της Ενορίας συνεπλήρωσαν τα εορταστικό κλίμα με Κάλαντα και επίκαιρα τραγούδια.

ΣΤΟ ΣΟΛΩΝΕΙΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Το Εσπέρας της Κυριακής ο Μητροπολίτης ως Πρόεδρος του Σολωνείου Ιδρύματος παρέστη και ευλόγησε την βασιλόπιτα του Γηροκομείου Καλύμνου, παρουσία του Δημάρχου Καλύμνου κ. Δ. Διακομιχάλη και Αντιπροέδρου του Ιδρύματος, του Δ.Σ. του Ιδρύματος και των μελών του Δ.Σ. κ . Ι. Ρήγα και κ. Aννας Μπιλλήρη. Οι δε τρόφιμοι του Ιδρύματος, με ωραία παλιά τραγούδια, έδωσαν τον τόνο της εορτής.

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΣΟΛΩΝΕΙΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Έπειτα, μετέβη εις τον Ιερόν Ναόν Τιμίου Προδρόμου, προσκεκλημένος του Λυκείου Ελληνίδων παράρτημα Χώρας Καλύμνου, όπου ευλόγησε την βασιλόπιττα του Λυκείου και απήλαυσε τα νέα παιδιά, τα οποία με παραδοσιακές ενδυμασίες και τοπικούς χορούς ενθουσίασαν τους πάντας.

ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Ο Μητροπολίτης μας, στην Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης Βοθυνών Καλύμνου, χοροστάτησε στον Πανηγυρικό Εσπερινό επί τη ενάρξει του Νέου Έτους 2014 (με το παλαιό εορτολόγιο), ευλόγησε τους Aρτους και στο τέλος ομίλησε διά τον ζηλωτήν της πίστεως Aγιον Βασίλειον και ευχήθη εις το εκκλησίασμα όπως ο Οκταήμερος κατά την Μητέρα και Aχρονος κατά τον Πάτερα Κύριος, διά πρεσβειών του Αγίου Βασιλείου, δίδει εις πάντας την χάριν και την ευλογίαν Του, ούτως ώστε το νέον έτος να προβή έτος σωτήριον, τονίσας ότι η κρίσις πού περνά η ανθρωπότης είναι κρίσις πνευματική και ουχί οικονομική.

Τέλος το εκκλησίασμα συνοδεύοντας τον Αρχιερέα και τον Ιερό Κλήρο, μετέβη εις την μεγάλην Αίθουσαν της Μονής, όπου ο Μητροπολίτης ευλόγησε την βασιλόπιττα των Μοναζουσών και για τους πιστούς, οι δε Μοναχές και οι αυτάδελφοι πατέρες Θεόκλητος και Κων/νος Σμαλιός, ετραγούδησαν τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα. Το φλουρί εις την πίτταν των Μοναχών έτυχε στο κομμάτι του Αγίου Βασιλείου και το έλαβε η Ηγουμένη, Μοναχή  Νεκταρία, το δε φλουρί στην δεύτερη βασιλόπιττα έλαβε η κα.Σαρούκου, κάτοικος Βοθυνών.

Στην κοπή της πίττας παρέστησαν ο Αρχιερατικός Επίτροπος π. Αμφιλόχιος Σακαλλέρος, ο εκπρόσωπος του Δημάρχου κ. Κατσοτούρχης, ο Διοικητής του Βουβαλείου Νοσοκομείου κ. Διον.Παρασκευόπουλος, κ.α.

Συγκινητικό ήτο το τραγούδι το πρωτοχρονιάτικο του Πολέμου, πού πραγματικά έκανε εντύπωση στους παρευρισκομένους , όπου τα λόγια του απηχούν και στην σημερινή εποχή πού ζούμε.

Η εκδήλωσις έληξε με την φήμη του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου και το Απολυτίκιον της Αγίας Αικατερίνης.

ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Επιμέλεια:  πρωτ.Παντελεήμων Κρούσκος