ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 18ΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Την Κυριακή 26.1.2014, στην Κάλυμνο και στόν Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου, τιμήθηκε μέσα σέ συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα, η 18η Επέτειος των ΙΜΙΩΝ , των γεγονότων του 1996.

Ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ. Παισιος, ετέλεσε το μνημόσυνο των τριών αξιωματικών του Πολεμικού μας Ναυτικού, Παναγιώτη Βλαχάκου – υποπλοιάρχου, Χριστοδούλου Καραθανάση – υποπλοιάρχου και  Έκτορα Γιαλοψού – σημαιοφόρου,  που βρήκαν τραγικό θάνατο στη θάλασσα των Ιμίων, κατά τη ζοφερή εκείνη νύκτα της 29ης προς 30η  Ιανουαρίου 1996, εκτελώντας το υπέρτατο καθήκον προς την Πατρίδα.

Τον επιμνημόσυνο λόγο εκφώνησε ο εκπαιδευτικός κ. Απ. Τηλιακός.

Παρέστησαν όλες οι Εκκλησιαστικές, πολιτικές, στρατιωτικές αρχές με επικεφαλή τον Ταξίαρχο Διοικητή της 80ΑΔΤΕ, εκπαιδευτικοί, μαθητές απΆ όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης, προσκοπισμός, εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων, και πολύς κόσμος.

Μετά την ακολουθία στο Ναό, η πομπή κατέβηκε στην πλατεία Λιμεναρχείου και προ του μνημείου των πεσόντων αξιωματικών εψάλη Τρισάγιο και εγένετο κατάθεσις στεφάνων, ενώ τιμές απέδωσαν στρατιωτικό άγημα του 5/42 Συντάγματος και η Φιλαρμονική του Δήμου Καλυμνίων.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ (ΑΛΗΘΕΙΑ FM):

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ (ALITHIA FM & ΑΡΓΩ ΚΑΛΥΜΝΟΥ):