ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε στην ομώνυμη Ενορία του Αγίου Χαραλάμπους Χώρας Καλύμνου, η μνήμη του εν αγίοις ενδόξου Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους του θαυματουργού.

ΑφΆ Εσπέρας ετελέσθη Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός μετΆ Αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. κ. Παϊσίου, με την συμμετοχή πολλών Ιερέων της Νήσου.

Στη συνέχεια ο Μητροπολίτης μας κήρυξε καταλλήλως τον Θείον Λόγον.

Η προσέλευση του ευσεβούς καλυμνιακού λαού ήταν συγκινητικά μεγάλη και αποδεικνύουσα την ευλάβεια και την αγάπη του φιλοχρίστου καλυμνιακού λαού εις την Εκκλησίαν και τους Αγίους αυτής.

Την δε κυριώνυμον ημέρα, ο Μητροπολίτης μας, τη συνοδεία του Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου και συλλειτουργούντων έξι ιερέων της Νήσου μας, ιερούργησε το μυστήριον της Θείας Λειτουργίας και μέσα σε κλίμα συγκινητικής εξάρσεως, αναφέρθηκε στο σύντομο κήρυγμα του εις το δράμα της σεισμόπληκτης ιδιαιτέρας του πατρίδας, του Ληξουρίου Κεφαλληνίας, τονίσας πώς ο εκεί Ναός του Πολιούχου Αγίου Χαραλάμπους, θα μείνει αλειτούργητος εφέτος, μετά από 200 χρόνια, λόγω της ζημίας πού υπέστη από τον σεισμό. Επίσης, αναφέρθηκε στην αγάπη και το έλεος του Θεού και επικαλέστηκε την χάρη και την μεσιτεία του αγίου Χαραλάμπους, υπέρ πάντων και πασών.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε η Λιτάνευσις τμήματος Ιερού Λειψάνου του Αγίου, πέριξ του Ναού, το οποίο στην συνέχεια  ετέθη εις προσκύνησιν.

Ο Εφημέριος του Ναού π. Μιχαήλ Μπουλαφέντης και η Εκκλησιαστική Επιτροπή, δεξιώθηκαν τον Μητροπολίτη και τους Ιερείς, στην παρακείμενη οικία της ενορίτισσας κας Γιασεμώς Φιλίτση.