ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ Θ.Μ. ΣΩΤΗΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Με βυζαντινή μεγαλοπρέπεια στην Κάλυμνο εορτάσθηκε η Μεταμόρφωση του Χριστού.

Ο Μητροπολίτης μας στον εορτάζοντα Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού Καλύμνου, βάσει του επισήμου προγράμματος της Ιεράς Μητροπόλεως, χοροστάτησε στον πανηγυρικό Εσπερινό, ευλόγησε την αρτοκλασία, και μετά το τέλος του εσπερινού έλαβε χώρα η λιτάνευση της θαυματουργού εικόνας του Χριστού στην παραλιακή οδό του λιμένος της Καλύμνου.

Τιμές απέδωσαν η φιλαρμονική του Δήμου Καλυμνίων και άγημα του συντάγματος ευζώνων.

Παρευρέθηκαν πολιτικές και στρατιωτικές αρχές, ο δήμαρχος κ. Δ. Διακομιχάλης και ο νεοεκλεγείς κ. Ι. Γαλουζής, ενώ πλήθη πιστών προσκύνησαν την εικόνα του Χριστού, άναψαν το κεράκι της ευλαβείας τους και παρεκάλεσαν τον Κύριο να ενισχύει αυτούς τους δυσκόλους καιρούς πάντας ημάς.

Ο Μητροπολίτης απηύθυνε εγκάρδιο χαιρετισμό και ευχήθηκε όπως ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός μετεμορφώθη στο όρος Θαβώρ ενώπιον των μαθητών, να μεταμορφωθούμε κι εμείς ούτως ώστε οι κατοικούντες τον κόσμον αυτόν να τελειοποιηθούμε εν πνεύματι, ούτως ώστε την ημέρα της κρίσεως, την μεγάλη και φωταυγή, να δούμε τον Κύριο, τον μέγα κριτή, πρόσωπον προς πρόσωπον και ουχί εν αινίγματι.

Την πρωίαν τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και ο Μητροπολίτης μας χειροτόνησε πρεσβύτερο τον διάκονο Νικόλαο Κλήμη, οι οποίος στην προσλαλιά του προς τον Μητροπολίτη, ανεφέρθη στην ύψιστη αποστολή του λειτουργήματος που αναλαμβάνει να υπηρετήσει ένα μικρό λαό ευλογημένο στη νήσο Ψέριμο.

Ο Εφημέριος και το εκκλησιαστικό συμβούλιο δεξιώθηκε τον Μητροπολίτη μας, τον δήμαρχο κ.Δ.Διακομιχάλη τον νεοεκλεγέντα δήμαρχο κ.Ι.Γαλουζή, και τους πιστούς, προσφέροντας τον παραδοσιακό καλύμνικο καφέ, νηστήσιμα ρεβίθια και τον τηγανιτό μπακαλιάρο.

Το εσπέρας, κατά το έθος, από την Μονή του Αγίου Σάββα, άγημα του στρατού μετέφερε την θαυματουργό  Εικόνα του Αγίου Σάββα, όπου στην πλατεία ταξί, ο Μητροπολίτης υπεδέχθη την εικόνα και σχηματίσθηκε ιερά πομπή η οποία κατέληξε στον Ι. Μητροπολιτικό Ναό όπου εψάλη εσπερινός μεθέορτος και η παράκληση της Παναγία και του Αγίου.

Αρκετός κόσμος άναψε το κεράκι της ευλαβείας του στον Aγιο Προστάτη του νησιού, και ασπάσθηκε στην θαυματουργό Εικόνα του.

Ο Μητροπολίτης μας, μετά το πέρας της παρακλήσεως ομίλησε καταλλήλως, και ετόνισε ότι μπορεί κι εμείς να μεταμορφωθούμε πνευματικά όπως ο Aγιος Σάββας, ο οποίος στεφανωμένος με το στέφανι της δόξης πρεσβεύει στον Κύριο υπέρ πάντων ημών.

Οι καλλίφωνοι ιεροψάλται δεξιά κ.κ. Σ.Τρικοίλης, Ι.Τρικοίλης και οι βοηθοί ιεροψάλται και αριστερά ο π.Κ.Σμαλιός με παιδιά της Σχολής Βυζ. Μουσικής, απέδωσαν τους ύμνους με βυζαντινή μουσική και καλύμνικο ύφος.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ:

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ:

Επιμέλεια-Φωτογραφίες: πρωτ. Παντελεήμων Κρούσκος και

Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως