ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Την Κυριακή 14 Ιουλίου 2024 (Κυριακή των Πατέρων της Δ΄ Οικουμενικής Συνόδου), στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λέρου, ετελέσθη ο Όρθρος και η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία υπό του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Στρατονικείας κ.Στεφάνου, καθώς επίσης έλαβε χώρα και το Ιερό Μυστήριο της χειροτονίας Ιεροδιακόνου.

Με την ευλογία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου Β’, Προέδρου του Ιδρύματος Ποιμαντικής Επιμορφώσεως της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, την Παρασκευή 12 Ιουλίου 2024, παραδόθηκαν παρουσία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου ημών κ. Παϊσίου, στους ιερείς της Μητροπόλεώς μας φορητοί υπολογιστές και οι αντίστοιχοι εκτυπωτές από τον Δ/ντη του Ι.Π.Ε. Αρχιμ. Θεολόγο Αλεξανδράκη.

Η Ερίτιμος Πρέσβειρα της Αυστραλίας στην Ελλάδα, κα Alison Duncan, βρίσκεται στην Κάλυμνο στο πλαίσιο επίσημης επίσκεψης στην πατρογονική εστία μεγάλης κοινότητας Αυστραλών πολιτών.

Την Παρασκευή 12/7/2024, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος τέλεσε τον αγιασμό στην κατασκήνωση της Μητροπόλεώς μας, στην Αγία Παρασκευή στο Άργος Καλύμνου.

Το εσπέρας της Πέμπτης 11 Ιουλίου 2024 τελέστηκε πανηγυρικός Αρχιερατικός εσπερινός επί τη μνήμη του Αγίου Παϊσίου του Αγιορείτου στο ομώνυμο εκκλησάκι στο Άργος Καλύμνου χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου ημών κ. Παϊσίου , παρουσία Αρχών και πολλών πιστών.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως ανακοινούται ότι την προσεχή Κυριακή 14-7-2024, στον Ι. Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, θα λάβει τον πρώτο βαθμό της Ιερωσύνης, αυτόν του Ιεροδιακόνου, ο κ. Αθανάσιος Αγγελάκης του πατρός Χαραλάμπους, αξιωματικός ε.α. του Στρατού Ξηράς.

Παρακαλείται ο φιλόθρησκος λαός όπως τιμήσει με την παρουσία του την Χειροτονία του νέου Κληρικού της Μητροπόλεώς μας.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως

Αγαπητοί μου αδελφοί,

Η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει σήμερα την μνήμη των Αγίων και Θεοφόρων Πατέρων της Δ΄ Οικουμενικής Συνόδου εν Χαλκηδόνα, όπου και ανακήρυξε τον τρόπο που οι δύο φύσεις ενώθηκαν στο Πρόσωπο του Θεού Λόγου δίχως να υποστούν καμία αλλοίωση. Έτσι ο Χριστός μας είναι τέλειος Θεός και τέλειος Άνθρωπος γεγονός που καθιστά τον άνθρωπο πνευματοφόρο και θεοφόρο, και την σωτηρία του οντολογική πραγματικότητα.

Η έκτη ετήσια εκδήλωση της «Συνάντησης Ειρήνης», διοργανώθηκε και φέτος από τον Ελληνοτουρκικό Σύλλογο «Δάφνη-Defne» στην Λέρο, την Κυριακή 7 Ιουλίου 2024, με την συνεργασία του Δήμου Λέρου, της Ιεράς Μητροπόλεως και του ΚΕΠΕΑΛ «ΑΡΤΕΜΙΣ». Η βραδιά περιελάμβανε έντεχνο, ελληνικό τραγούδι, παραδοσιακή μουσική και την συμμετοχή των χορευτικών ομάδων του ΚΕΠΕΑΛ «Άρτεμις».

Η συνάντηση αυτή που επικεντρώνεται με θέμα την ειρήνη αποτελεί ένα κάλεσμα για φιλία και αδελφικότητα.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ. Στέφανος, εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως, ως εκπρόσωπος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ. Παϊσίου, ο Δήμαρχος Λέρου Τιμ. Κωττάκης, αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι, μέλη του Ελληνοτουρκικού Συλλόγου "Δάφνη", εξέχουσες προσωπικότητες του Διπλωματικού Σώματος, Άρχοντες του Οικουμενικού Πατριαρχείου, και πολύς κόσμος που παρευρέθηκε στην εκδήλωση.

Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Δήμαρχος Λέρου Τιμ. Κωττάκης και στη συνέχεια ο Πολιτιστικός Σύλλογος ΚΕΠΕΑΛ «Άρτεμις» με εντυπωσιακή πολυμελή ομάδα παιδιών χόρεψαν και τραγούδησαν για την ΕΙΡΗΝΗ!

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΟΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Ο κ. Τάσος Κιουλπαπάς, Άρχων του Οικουμενικού Πατριαρχείου, Πρόεδρος - Chain des Rottiseurs -Ιδρυτικό μέλος της «Δάφνης», ο οποίος επέδωσε στον Θεοφιλέστατο, ως αναμνηστικό, αντίγραφο αρχαίου νομίσματος της Μακεδονίας όπου εικονίζεται ο Μέγας Αλέξανδρος και ο βασιλεύς Φίλιππος.

Εκτός από την συναυλία - μουσική βραδιά, πραγματοποιήθηκε έκθεση φωτογραφίας από τον διάσημο φωτογράφο Izzet Keribar, με τίτλο της έκθεσης: «Ίμβρος-Λέρος, τα νησιά της Ειρήνης, στο «Crithonis Paradise Hotel» και γευσιγνωσία κρασιών και παραδοσιακή κουζίνα της Λέρου σε διάφορα εστιατόρια.

Επίσης παρευρέθηκαν ο κ. Τάκης Ταβανιότης, Άρχων Οικουμενικού Πατριαρχείου, Γ. Γραμματέας του συλλόγου Chain des Rottiseurs, και ιδρυτικό μέλος της «Δάφνης», η κα Τερίνα Αρμενάκη Καλογεροπούλου, Consul of Etiopia to Athens, ο διάσημος φωτογράφος κ. Izzet Keribar από Κωνσταντινούπολη, κ.α.

Με λαμπρότητα και φέτος εορτάσθηκε, η μνήμη της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Κυριακής στα νησιά της Ιεράς Μητροπόλεως.